Čvn 29, 2015 / publikoval weskomfort / Žádné komentáře

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.

web

www.vsvaltice.cz

telefon

+420 519 361 311

mail

odbyt@vsvaltice.cz

mapa

Vinařská 407

691 42  Valtice

 

RODINNÉ VINAŘSTVÍ SE STOLETOU TRADICÍ

Antonín Šťastný a jeho synové Marek a DavidVINNÉ SKLEPY VALTICE – CHÂTEAU VALTICE patří mezi nejvýznamnější a nejstarší vinařství v České republice. Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi, řídí se motem: „Za úspěchem stojí lidé“. Již několik let vinařství úspěšně funguje pod vedením Antonína Šťastného a jeho dvou synů Marka a Davida.

Základy vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu. K velkému rozvoji vinařství došlo pak v 15. století, když Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě a v okolí Valtic a Mikulova jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína. Po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château“, vybudoval jeden z nejvýznamnějších světových šlechtických rodů unikátní vinařský celek evropského formátu.

Zámecký sklep A.D. 1430Rozvoj Vinařského Dominia si vyžádal výstavbu dvou unikátních sklepů. Více než půl století před tím, než Kryštof Kolumbus požádal svou královnu Izabelu Kastilskou o peníze na objevení Ameriky nebo než Leonardo da Vinci poznal ve Florencii Monu Lisu, byl postaven Zámecký sklep A.D. 1430 s kapacitou téměř 700 tisíc litrů. Tento unikátní historický sklep se nachází v levém křídle zámku Valtice a patří mezi nejstarší vinné sklepy u nás. V roce 1640 byl pak vystavěn Křížový sklep A.D. 1640, který se nachází v samotném středu vinařství a tvoří tak jeho srdce. Monumentální hlavní šíji tohoto sklepa dlouhou 136 m křižuje 90 metrů dlouhé rameno. Sklep pojme přes 1 milion litrů vína uloženého v dubových sudech i nerezových cisternách. Dále je zde uloženo 50 tisíc lahví, zrajících v archivu vinařství.

Rozvoj vinařství a vinohradnictví pak ve Valticích úspěšně pokračoval až do počátku 20. století, kdy v důsledku světových válek a následné společenské a hospodářské krize nastala určitá stagnace této náročné a namáhavé činnosti. Opravdové znovuvzkříšení a sjednocení Vinařského Dominia a jeho převedení na prosperující a vlastně světově významný vinařský celek se podařilo až společnosti CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s. 

Vinařství je především největším pěstitelem révy vinné v České republice.Vinařství je především největším pěstitelem révy vinné v České republice. To mu umožňuje celoročně pečlivě kontrolovat kvalitu vinic a hroznů na více jak 1000 hektarech vinohradů na Moravě, a to jak na Valticku, tak především na prémiových vinicích pod Pálavou. Ročně společnost zpracovává kolem 4500 tun hroznů. Hospodaření na vinicích a jejich pečlivá ochrana probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou dle pravidel ekologického zemědělství.

Pomocí nejmodernějších i tradičních postupů při výrobě vína nabízí CHÂTEAU VALTICE obrovský sortiment různých druhů vín od mladých a svěžích vín, vín zrajících jak v láhvi, tak i na dubových sudech, až po různé druhy sektu. Zákazník si tak může vybrat z nabídky více jak 250 druhů špičkových vín. Značka CHÂTEAU VALTICE je již několik století synonymem pro nejkvalitnější vína nejen v Čechách, ale i ve světě. O tom svědčí pravidelná významná ocenění kvality na vysoce prestižních domácích i světových výstavách vín. V roce 2014 dosáhl počet vín značky CHÂTEAU VALTICE, která se dostala do Salonu vín ČR, rovného čísla sto a letošní umístěnou šesticí byla započata druhá stovka.

Zámecký sklep A.D. 1430Vína je možné ochutnat jak v Zámeckém sklepě A.D. 1430 pod valtickým zámkem, kde je otevřena prohlídková a degustační expozice CHÂTEAU VALTICE, tak je možné vína zakoupit v podnikové prodejně a vinařské pohotovosti v areálu vinařství. Jedná se o první vinařskou pohotovost, otevřenou 24 hodin denně, 365 dní v roce. Firma každoročně pořádá pro veřejnost vlastní vinařské akce jako Slavnosti vína, RETRO VINOBRANÍ nebo Zámecké košty, na kterých seznamuje své návštěvníky jak s novinkami ve svém sortimentu, tak i s celým provozem a chodem vinařství.

Společnost CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Vatlice, a.s. je držitelem titulu Vinařství roku 2014

Vinařství roku 2014