Čvn 14, 2016 / publikoval weskomfort / Žádné komentáře

Decanter World Wine Awards 2016Na stránkách  jedné z vůbec největších a nejprestižnějších soutěží světa Decanter World Wine Awards 2016, byly zveřejněny oficiální výsledky.

V konkurenci více než 16 000 vzorků vín medailově uspělo celkem 43 vín z České republiky a dalších 27 získalo čestné diplomy. Zlato si ze soutěže odváží vinařství Josef Dufek za své víno Pálava, výběr z hroznů 2015, které jeho výrobce Josef Dufek popsal slovy: „Toto víno je jantarové barvy s vůní čajových žlutých růží, v chuti kořenité. To vše je umocněno pikantní kyselinkou, kterou dává zdejší terroir – trať Tabule. Víno je mohutné s dlouhým dozníváním, což je podpořeno zbytkovým cukrem.“

Další zlatou medailí byla v soutěži ohodnocena společnost Vinselekt Michlovský za svůj Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2013 z řady Premier, které popsal Petr Hučka z Vinselektu Michlovský: „Víno je kořenité a vyniká medovým buketem, který doprovází jemná vanilka s karamelem créme brulée s tóny vyzrálého koňaku. V dochuti víno uzavírá dezertnost kandovaného ovocného želé.“

V soutěži Decanter World Wine Awards 2016 bylo dále ohodnoceno Národní cenou (Regional Trophy) víno Terroir Moravia Ryzlink Rýnský 2011 ze Zámeckého vinařství Bzenec a dále Ryzlink Rýnský, ledové víno 2015 z vinařství Znovín Znojmo.

„Úspěch v konkurenci 16 000 nejlepších světových vín je tím nejlepším dokladem světovosti vín z Moravy a Čech. Česká republika má specifickou geografickou polohu, odrůdovou skladbu i mnohé vinařské postupy, přesto se v mezinárodním srovnání ukazuje, že naše vína nejsou zdaleka jen středoevropskou zajímavostí, ale že dosahují prvotřídní světové kvality,“ komentoval ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které účast našich vín v Londýně technicky zajišťovalo.

Decanter World Wine Awards

Soutěž byla založena v roce 2004 prestižním britským magazínem o víně a lihovinách, a letošním ročníkem tak slaví třináct let své existence mezi nejprestižnějšími a největšími soutěžemi vín na světě. Letos se soutěže zúčastnilo rekordních 16 000 vín, která hodnotilo 69 světových sommeliérů, kteří se rekrutují z oborové skupiny 343 světových „mistrů vína“ (Masters of Wine). Ocenění na Decanter World Wine Awards slouží nejen jako podpora obchodu úspěšných vinařů doma i v zahraničí, ale také jako signál pro další naše vinaře, aby se neostýchali více prezentovat na mezinárodních soutěžích a pomáhali ještě více posílit povědomí o vysoké úrovni našeho vinařství.

Tisková zpráva Národního vinařského centra

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra
E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
Tel. 519 352 072, 721 414 575

Nikola Bukajová, Omnimedia, s. r. o.
E-mail: n.bukajova@omnimedia.cz
Tel.:  +420 602 355 069

Výsledky českých a moravských vinařů.

Více informací na oficiálních stránkách soutěže Decanter World Wine Awards