Říj 04, 2015 / publikoval weskomfort / Žádné komentáře

Znovin

web

www.vino-vitis.cz

telefon

+420 777 701 046

mail

vitis@tiscali.cz

mapa

Masarykova 1698

696 62 Strážnice

 
 
Společnost byla založena v roce 1996 již zkušenými vinaři za účelem výroby vína z vlastních vinic. Již v tomto roce jsme zahájili výstavbu nového sklepního hospodářství a novou výsadbu vinic ve strážnické oblasti.

V letech 1996-1998 jsme vysázeli 13 ha vinic v odrůdové skladbě Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé a Chardonnay, z modrých odrůd pak Frankovku, Rulandské modré a Modrý portugal.

Druhá vlna výsadby proběhla v letech 2003-2004 taktéž ve strážnických tratích, zejména v Horních horách.rozšířili jsme plochu již stávajících odrůd a nově vysadili Rulandské bílé, Sylvánské zelené a Tramín červený, z modrých odrůd Zweigeletrebe a Merlot ve výměře 17 ha.

Vitis Strážnice viniceV současné době obhospodařujeme tedy 30 ha vinic a výroba hroznů a vína z vlastních vinic je naším hlavním a jediným programem. Nezpracováváme ovšem celou naši produkci, část hroznů přenecháváme spřízněným vinařům z naší oblasti.

Vinice jsou vysázeny na těžkých jílovitých půdách s vysokým obsahem vápna, podloží tvoří třetihorní horniny, jako prachovce, jílovce,a vápnité pískovce. Půdy jsou hluboké s dobrou zásobou vody jedná se o trati ve spodních částech svahu jako Dolní hory, Podkovné a Žebráky.

V tratích v horních částech svahu jako jsou Horní štamfáty a Horní hory se vyskytuje více skeletu, v některých místech velmi kamenité. Kamení se přes den ohřívá a v noci vyzařuje teplo do okolí, toto je důležité zejména pro zrání modrých odrůd.

Ing. Tomáš Baňař - technolog   Tyto půdy dávají našim vínům nezaměnitelnou chuťovou plnost a extraktivnost. U nás se nejlépe daří všem burgundským odrůdám, tj. rulandské bílé, rulandské šedé, rulandské modré a také chardonnay a frankovka. Dlouhou historii pěstování mají ve Strážnici odrůdy Sylvánské zelené a Modrý portugal.

Naše vinice se rozkládají na úpatí Bílých Karpat, přímo v srdci chráněné krajinné oblasti. Viničním tratím dominují vrch Žerotín a dále Stará Hora, na níž se v nadmořské výšce 340 metrů nad mořem nachází naše nejlepší trať Horní hory. Vinice zde naši předkové zakládali již ve 14. století.

Špičkové a kvalitní hrozny jsou nejdůležitějším předpokladem pro výrobu těch nejlepších vín. Hrozny sklízíme zásadně ručně. Rychlé a šetrné zpracování hroznů, je prvním předpokladem
pro vznik těch nejlepších vín.

„K našemu vínu přistupujeme s láskou“

vitis-straznice-lahve