Bře 12, 2017 / publikoval colbi@seznam.cz / Žádné komentáře

Ing. Vladimíra Mrázová, Ph.D., po 14 letech úspěšné práce končí ve vinařství Sonberk, na jehož tvorbě se významným způsobem podílela. Přijala výzvu současného majitele Zámeckého Vinařství Bzenec a Vinařství Mikrosvín Mikulov MVDr. Jiřího Kaprálka posílit současný tým s cílem společně vybudovat vinařství na tradici Mirkosvínu v Dolních Dunajovicích. Stává se manažerem tohoto projektu a zároveň prokuristou.

„Práci v Sonberku jsem završila nejúspěšnějším obchodním rokem v jeho historii.  Chápu ho jako moje další dítě, které tak jako ta opravdová – vyrostlo. Vinařství Je krásné, dělá výborné víno, má úžasné lidi, pokračuje dále ve filozofii a nastavení.“

Mikrosvín, resp. ZOD Dolní Dunajovice a jeho vinohradnickou a vinařskou část, založil v devadesátých letech Ing. Josef Peřina. Jako první vinař vůbec vytvořil vinařství na bázi kvality výroby pouze přívlastkových vín, jako první nabídl našemu trhu ledové víno. Jako první vytáhl kvalitu Vlašáků, a to nejen z vinice Železná, a ukázal ji světu.

Současný tým pod vedením Ing. Bořka Svobody velmi úspěšně navázal na tuto tradici a Mikrosvín je v současnosti jedním z nejlepších vinařství v ČR.

„V Mikrosu, v Dunajovicích v roce 1997 začínaly i mé vinařské obchodní krůčky. S mladickou odvahou a krásnou naivitou jsme si odvezli do jedné z prvních vinoték v republice vína z Mikrosu, začali je lidem nabízet a sledovali jejich reakce. Byli jsme tehdy možná první vinotéka, která se zabývala pouze lahvovými a ve většině přívlastkovými víny a snažila se z toho uživit. Lidé v té době neměli ponětí, co přívlastkové víno je, ale byli úžasní, učili se rychle,“ říká Mrázová.

Náhoda tomu přála, že právě loni na letní terase v Dunajovicích se Mrázová s Kaprálkem sešli, propojili vzpomínky se současností a se vzájemnou výzvou do budoucnosti.

„Již několik let víme, že vytvořit nové a modernější zázemí a zároveň reprezentativní místo pro  Mikrosvín, včetně výroby v Dolních  Dunajovicích,  je důležité pro jeho obětavé zaměstnance a věrné zákazníky. Věřím, že se to povede,“ dodává Jiří Kaprálek, který Mikrosvín koupil v roce 2003.

Vladimíra Mrázová byla v Sonberku zodpovědná za výběr architekta, tvorbu značky, dále za marketing a celkovou image firmy. Vytvořila úspěšný marketingový systém osobností. V neposlední řadě byla zodpovědná za obchodní politiku, její nastavení a za obrat firmy.

V roce 2015 založila soukromou sbírku vín 90+, nazvanou VISDOM. V tomto roce také pomohla vydat rodinnou knihu „Josefův pivovar“, napsanou babičkou Zlatou Svozilovou do šuplíku během komunismu. Popisuje radosti a starosti všedního dne jejího dědečka, zakladatele prvního neněmeckého akciového pivovaru v Litovli, novináře, senátora v rakouskouherském sněmu a moravského osvícence tělem i dusí Josefa Svozila a jeho rodiny. Vydalo nakladatelství HOST.